Belçika 63 – 78 Türkiye Maç Özeti

Belçika – Türkiye basketbol mücadelesi 63-78’lik skor tablosuyla sona erdi. FIBA 2022 Avrupa Şampiyonası’nda 12 Dev Adam galip gelmeyi başardı. Dördüncü maçında zafer bulan Ay-yıldızlı basketbolcularımız karşılaşmada 15 fark buldu.

Tiflis Arena’da oynanan mücadelede Belçika ile Türkiye karşı karşıya geldi. Temsilcimiz karşılaşmada her periyoda üstün olarak girdi. A Milli Basketbol Takımı kadrosunda Alperen Şengün 24 sayıyla oynadı. Furkan Korkmaz ise 16 ve Ercan Osmani de 12 sayı ile zaferin mimarlığını üstlendi. Farklı bir zafer elde eden 12 Dev Adam yarın İspanya ile karşı karşıya gelecek.

Hedef Son 16

Türkiye EuroBasket 2022’de A Grubu’nda yer alıyor. Temsilcimiz önceki maçta Gürcistan ile kozlarını paylaşmış ve sahadan yenilgiyle ayrılmıştı. 83-88’lik skor tablosuyla sona eren mücadele öncesi 12 Dev Adam iki zafer buldu.

  • Türkiye 72 – 68 Karadağ
  • Türkiye 101 – 87 Bulgaristan
  • Türkiye 83 – 88 Gürcistan
  • Türkiye 78 – 63 Belçika

A Milli Erkek Basketbol Takımı’nın bir sonraki rakibi ise İspanya olacak. 7 Eylül saat 14.30’da parkeye çıkacak olan temsilcimiz daha sonra 10-11 Eylül tarihleri için gün sayacak. Bu tarihlerde Berlin’de son 16 mücadelesi başlayacak.

Belçika 63 – 78 Türkiye

Ergin Ataman Açıklama Yaptı

A Milli’nin başantrenörü Ergin Ataman mücadele sonrası açıklamalarda bulundu. Önceki yenilgi üzerine eleştiri alan Ataman, Belçika karşısında alınan zaferden sonra konuştu. Gürcistan karşısındaki mücadeleden sonra FIBA’ya itirazda bulunulmuş fakat FIBA’dan ret cevabı gelmişti. Ergin Ataman ise bunun üzerine aşağıdaki ifadeleri kullandı.

“Gereken cevabı biz sahada verdik, bundan sonra oyunumuza odaklanırız” ifadelerini kullandı. Başantrenör takımın formu üzerine konuştu ve mücadeleyi analiz etti.

“Bugün istediğimiz gibi bir oyun ortaya koyduk. Karşılaşmanın başında savunmamız oldukça iyiydi. Sadece ikinci periyotta bench’ten gelen oyuncular defansta sendeledi. Bu bize 24 sayıya mal oldu. Fakat çok fazla rotasyona gitmeden ve genel olarak ilk 5 ağırlıklı bir oyun oynadık. Oynanması gerektiği gibi oynadık. Bu zafer bizi bir sonraki tura çıkarabilir fakat yeterli değil. İspanya ile birincilik için yarışacağız, bu maçı unutup onu odağımız alacağız.”

Türkiye – İspanya basketbol maçı 7 Eylül Çarşamba 14.30’da başlayacak.