Anadolu Efes EuroLeague

Anadolu Efes EuroLeague Şampiyonu Oldu

Anadolu Efes EuroLeague şampiyonu oldu. Durdurulamayan temsilcimiz Dörtlü Final’in üstün ekibi olmayı başardı ve Barcelona’yı mağlup etti.

Ergin Ataman yönetimindeki Anadolu Efes, Barcelona’yı parkede 86-81 skor tablosuyla yenilgiye uğrattı. Dörtlü Final karşılaşmalarından sonra hakkıyla şampiyonluğa yükselen ekibimiz, Türk basketboluna gurur dolu bir imza daha attı. Çalıştırıcı Ergin Ataman EuroLeague kapsamında şampiyonluk yakalayan ilk Türk çalıştırıcı olurken, Anadolu Efes de en başarılı Türk basketbol takımlarından biri olduğunu kanıtladı.

Doğuş Balbay Kupayı Kaldırdı

Efes ekibi 2019’da EuroLeague’de ikinci olmuş 21 yıl önce ise üçüncülüğü elde etmişti. Pandemiye ve birçok soruna rağmen büyük bir azimle en tepeye çıkan ekip, ödül töreninde 2021 sezonu kupasını kaldırdı. EuroLeague Başkanı Jordi Bertomeu’nun takdimiyle kupayı kaldıran isim ise Efes’in kaptanı Doğuş Balbay oldu.

Anadolu Efes’in coşkusu We Are The Champions şarkısı eşliğinde kutlanırken Barcelona ekibi de ikinci oldu.

Anadolu Efes Euroleague Final

Son Dakikalar Kritik Geçti

İlk başlarda Barcelona’nın gerisinde kalan temsilcimiz son dakikalarda müthiş bir performans gösterdi. Larkin ve Micic’den gelen inanılmaz hücumla beraber Efes zaferini inşa etti ve puanını 81’e çıkardı.

Vasilije Micic ve Shane Larkin sırasıyla 25 ve 21 sayılık katkı sağladı. Ergin Ataman şampiyonluk maçı öncesinde Shane Larkin’in zaferi getirecek isim olacağını ifade etmişti. Deneyimli çalıştırıcının sözleri Larkin’in kritik performansıyla kanıtlanmış oldu. Bir diğer mühim isim Vasilije Micic ise aynı zamanda Dörtlü Final’de MVP ödülünü almaya hak kazandı.

Ergin Ataman Açıklama Yaptı

Bertomeu ile konuştuğunu belirten Ataman, Anadolu Efes’in iki kupa birden alması gerektiğini söyledi. Geçen sezon haksızlık yapıldığını ve bu sezon kupasının iki şampiyonluk olarak sayılması gerektiğini ifade etti.

“Biz bir aile olduk. Hem takım hem de yönetim heyetiyle beraber adeta ağabey kardeş gibiyiz. Başkanımız geceleri uykusuz kaldı, hepimiz çok çalıştık. Ama biz bu kupayı tüm Türk halkına hediye ediyoruz. Bizim ailelerimize vize vermeseler de biz kupamızı aldık ve şimdi eve getiriyoruz.”

İspanya futbol basını ise Barcelona’yı olumsuz eleştiri yağmuruna tuttu. Kadronun etkili basketbolculardan oluşmasına rağmen şampiyonluğa yükselememesi medyada gündem oldu. Anadolu Efes EuroLeague şampiyonu olarak övgü alırken İspanyol basını kendi ekibi hakkında sert eleştirilerde bulundu.