Mavi Kart

Futbolda Mavi Kart Dönemi Başlıyor

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu IFAB, dünya futbolunda bir yenilik olacak “mavi kart” uygulamasını tanıtmaya hazırlanıyor.

Futbolda “mavi kart” dönemi başlamak üzere. IFAB, 1970 yılında sarı ve kırmızı kartların uygulamaya konmasından bu yana en büyük disiplin değişikliği olan yeni kartın uygulamaya konulmasını kabul etti.

Rapora göre mavi kartlar, Yugoslav faulleri (umut vaat eden bir atağı engelleyen fauller) ya da şiddetli itiraz eden oyuncuları 10 dakikalığına saha dışına göndermek için kullanılacak. Üst düzey müsabakalar önümüzdeki sezon başlayabilecek denemelerin bir parçası olmayacak, ancak mavi kart kupa müsabakalarında uygulanabilecek.

İngiliz Telegraph gazetesinin haberine göre IFAB, bugün (9 Şubat) futbolcuları sahadan 10 dakika süreyle geçici olarak ayrı tutacak mavi kartın lansmanını yapacak.

Yeni uygulamaya göre, kasti faul yapan veya sportmenliğe aykırı hareket eden oyuncular 10 dakika süreyle sahadan uzaklaştırılacak.Mavi Kart

İki Mavi Kart Gören Kırmızı Kart Görecek

Bir futbolcu iki mavi kart görmesi halinde bir kırmızı kart görmüş sayılarak oyundan ihraç edilecek. Ayrıca karşılaşma sırasında sarı ve mavinin bir kombinasyonunu alması halinde kartın rengi yine kırmızıya dönecek.

Deneme Olarak Galler Liginde Uygulanması Bekleniyor

Yeni kurallar, UEFA Başkanı Aleksander Ceferin’in Telegraph’a verdiği demeçte tamamen karşı olduğunu söylemesinden sonra yazın gerçekleştirilecek EURO 2024 ve önümüzdeki yıl oynanacak Şampiyonlar Ligi’nde uygulanması beklenmiyor.

IFAB’ın bu uygulamayı şu anda en üst düzey liglerde uygulamayı düşünmediği ancak yaz aylarında bazı liglerde bu denemenin yapılabileceği aktarıldı.

Haberde, İngiltere Futbol Federasyonu’nun bu denemeler için istekli olduğuve F.A. Cup’la birlikte Kadınlar F.A. Cup’ta bu uyguamaların denenebileceği ifade edildi.

İlk olarak Galler Futbol Federasyonu’nun uygulamaya koyması ve zamanla İngiltere’nin de yürürlüğe koyması bekleniyor.