Juventus'un Atletico Madrid'i 3-0 yenerek çeyrek finale kaldığı maçta hat -trick yapan Cristiano Ronaldo'nun rövanşist gol sevinci ne anlam geliyor?

Kralsın Ronaldo! Bakalım Bundan Sonra Kim Ne Gösterecek?

Öncelikle şu sloganları bir hatırlayalım: “Fair – Play”, “Spor Dostluktur” , “Futbol Kardeşliktir”, ” Ezeli Rekabet, Ebedi Dostluk”, “Respect”.. Liste uzayabilir. Yani, herkesin uzun zamandır varlığını reddetmediği ve desteklediği, dostluk, kardeşlik, saygı temalı sloganların yanında son dönemde ırkçılık karşıtlığı, kadın – erkek eşitliği temalı yaklaşımlar da futbol ve genel olarak spor alanında kendisini gösteriyor. Peki, bunlar yalnızca slogan olarak mı kalıyor? Belli ki öyle. Bu konu nereden geldi diyecekseniz, aslında her zaman önümüzde ama dün gece oynanan ve Juventus’un Atletico Madrid’i 3-0 yenerek çeyrek finale kaldığı maçta hat -trick yapan Cristiano Ronaldo’nun rövanşist gol sevinci ile geldi. Neyin rövanşıydı peki bu? Simeone’nin bir önceki maçta yaptığı gol sevincinin.

Juventus, Geri Dönüş Turu Geçmiş ama Yeterli Değil

Öncelikle futbolla ilgili yani saha içi ile ilgili konuşarak başlayalım. Şampiyonlar Ligi 2. tur maçında Atletico Madrid, sahasında Juventus’u 2-0 yenmiş. Tebrikler. Juventus rövanşta 3-0 cevap vererek çeyrek finale çıkmış. Bravo. Dünyanın Messi ile birlikte en iyi iki futbolcusundan biri olduğu herkesçe kabul edilen Cristiano Ronaldo, bu 3 golün tamamını atarak kalitesini göstermiş. Daha ne olsun.

Ve dün gece Twitter alemi yıkılıyor: “Kralsın, adamsın, büyüksün” diye. Ama o da ne? Atılan 3 golün ve geçilen turun ötesinde bu alkış tufanını harlayan başka bir şey var. Ronaldo’nun elleri ile genital bölgesini gösterirken beli ile de gitme gelme hareketi yapması. Bu kral, bu adam, bu şahane hareketin nedeni ise 2 hafta önce oynanan ilk maçta futbolculuğu döneminde de bir ara avuçladığı bölgesini gol sevincinde bir kez daha gösteren Atletico Madrid teknik direktörü Simeone’nin “Kralll” hareketine cevap. Simeone’ye, bu krallığından dolayı UEFA 20 bin Euro para cezası verdi ve Simeone de şöyle bir özür diledi. Bundan sonra UEFA Cristiano Ronaldo’ya ceza verir mi, Ronaldo özür diler mi bilinmez ama bir gerçek var ki herkes bu olan bitenden memnun.

Krallarda Bugün

Herkesin çok memnun olduğu, krallıkla, adamlıkla, büyüklükle taçlandırarak kutladığı bu tür hareketler ve yaklaşımlar, tam da bu alkışlarla daha da devam edecek, herkes kral ve adam olmayı, yazının başındaki sloganlara tercih edecektir. Sportif başarıları çok yüksek olan Simeone ve Ronaldo başta olmak üzere kim ne kadar başarı kazanırsa kazansın, bu tür cinsiyetçi, ayrıştırmacı, kavgacı, benden başka herkes haksız yaklaşımındaki çıkışlara “Bu konu ayrı, ne yaptığını zannediyorsun?” diye tepki gösterilmezse Türkiye’de de bolca örneğinin olduğu gibi bunlar artarak devam edecektir. Mutlu krallıklar!