nba ödülleri

NBA’de En Çok Gelişim Gösteren Oyuncu Belli Oldu

NBA’de En Çok Gelişim Gösteren Oyuncu ödülü sahibini buldu. Utah Jazz’in Finlandiyalı forveti Lauri Markkanen 2022-2023 sezonunun en çok gelişme gösteren oyuncusu seçildi. Ödüle layık görülen basketbolcunun birinci çıktığı oylamada Shai Gilgeous-Alexander ve Jalen Brunson da yer aldı.

Oklahoma City Thunder oyuncusu Gilgeous-Alexander ise ödül oylamasında ikinci sırayı kaptı. New York Knicks’in skorer ismi Jalen Brunson ise üçüncü sıraya yerleşti. Ödülü almaya hak kazanan Finlandiyalı forvet ise başarılı istatistikleriyle dikkatleri topladı. Basketbolcu normal sezonda maç başına ilgi çekici ortalamalar buldu.

nba ödülleri

NBA’de Ödülün Sahibi Lauri

Finlandiyalı forvet 1985 yılından beri verilen ödülün tarihinde de ilginç bir yer kazandı. Markkanen NBA’de En Çok Gelişim Gösteren Oyuncu ödülü almaya hak kazanan 7. uluslararası oyuncu oldu. 100 oyun kullanıldığı ödül oylamasında Markkanen’in oyların 69’unu aldığını belirtmekte fayda var.

Daha önce bu onura layık görülen basketbolcular ise Pascal Siakam, Goran Dragic, Boris Diaw, Giannis Antetokounmpo ve milli basketbolcumuz Hidayet Türkoğlu olmuştu.

Asker Birliğine Teslim Oldu

Ülkesini ve takımını onurlandıran Finlandiyalı basketbolcu ise zorunlu bir durumdan dolayı ekibinden ayrıldı. 25 yaşındaki basketbolcu Finlandiya’daki zorunlu askerlik görevini tamamlamak için takımdan ayrıldı. Ülkesine dönen basketbolcu askerliğini yaptıktan sonra ekibe geri dönecek.

NBA’de altıncı yılını geride bırakan Finlandiyalı bu sezon içerisinde All-Star unvanını almayı da başardı. Kariyer rekorlarını kıran Lauri sayı ortalamasını önceki sezona göre iyice artırmayı bildi. 10,8 sayı artışı adeta şov yapan Markkanen serbest atış denemelerinde de 3,4’lük bir artışla 6,0’a ulaştı.

Bu noktada basketbolcunun Utah Jazz için de bir ilke imza attığının altını çizelim. Ödül 35 yıllık tarihinde daha önce hiçbir Jazz oyuncusuna verilmemişti.