fıfa ödülü sahibini buldu

The Best FIFA 2022 Ödül Sahipleri Belli Oldu

Futbol dünyasının heyecanla izlediği The Best FIFA 2022 Ödül Töreni sona erdi. İhtişamlı törenin bu yıl düzenlenen ayağı Paris’te gerçekleşti. Saat 23.00’da başlayan törende Lionel Messi, Kylian Mbappe ve Karim Benzema gibi futbolun dev isimleri aday oldu.

Toplamda dokuz kategoride ödüllerin verildiği gecede gözler En İyi FIFA Erkek Futbolcu ödülüne çevrildi. Messi, Mbappe ve Benzema’nın yarıştığı ödülün sahibi ise Lionel Messi oldu.

fıfa ödülleri

En İyi Futbolcu Ödülü Messi’nin Oldu

35 yaşındaki futbolcu The Best FIFA 2022 Ödül Töreni’nde En İyi Erkek Futbolcu Ödülü’nün sahibi oldu. Ödülü daha önce 2019’da alan Arjantinli efsane, Karim Benzema ve Kylian Mbappe’ye karşı bir kez daha galip geldi.

Messi Dünya Kupası’nı kaldırdıktan sonra futbol camiasına adını altın harflerle bir kez daha yazdırmıştı. Arjantin’i zafere götüren performansı sayesinde ödül alan futbolcu Katar’da düzenlenen turnuvada rakip ağları da 7 kez sarstı.

Yılın en iyi futbolcusu olarak seçilen Messi Paris Saint-German formasıyla da 17 gol kaydetti. Geçtiğimiz hafta Marseille karşısında oynanan mücadele 35 yaşındaki efsanenin 700.galibiyeti oldu.

The Best FIFA 2022 Ödül Kazananlar Listesi

Ödül törenindeki diğer kategorilerin kazananları da belli oldu. Kadın ve erkek olarak ikiye ayrılan ödüller dokuz kategoride dağıtıldı.

  • FIFA Yılın Kadın Kalecisi: Mary Earps

  • FIFA Yılın Erkek Kalecisi: Emiliano Martinez

  • FIFA Puskas Ödülü: Marcin Oleksy

  • FIFA En İyi Erkek Teknik Direktör: Lionel Scaloni

  • FIFA Yılın Kadın Teknik Direktör: Sarina Wiegman

  • FIFA Yılın Fair-play Ödülü: Luka Lochoshvili

  • FIFA yılın En İyi Taraftarı Ödülü: Arjantin

  • FIFA Kadınlar Yılın 11’i: Christiane Endler, Mapi Leon, Lucy Bronze, Leah Williamson, Wendie Renard, Alexia Putellas, Lena Oberdorf, Sam Kerr, Keira Walsh, Beth Mead, Alex Morgan

  • FIFA Erkekler Yılın 11’i: Joao Cancelo, Virgil van Dijk, Thibaut Courtois, Casemiro, Achraf Hakimi, Luka Modric, Kevin De Bruyne, Erling Haaland, Karim Benzema, Lionel Messi, Kylian Mbappe

Yılın en iyi erkek kalecisi ödülü ise Aston Villa’nın 30 yaşındaki yıldız eldiveni Emiliano Martinez oldu. Yılın en iyi erkek teknik direktörü ödülünü ise Katar Dünya Kupası’nda Arjantin’i zafere götüren Lionel Scaloni aldı.