dinamo kiev

Dinamo Kiev Ekibinin Silahlandığı İddiası Yalanlandı

Dinamo Kiev kadrosunun Rusya işgaline karşı savunma güçlerine katıldığı öne sürülmüştü. Ukraynalı futbolcular hakkında yapılan iddia yalanlandı.

Geçtiğimiz hafta başlayan tam ölçekli işgal dünyayı sarsmaya devam ediyor. Putin’in emri üzerine “askeri tatbikat” adı altında başlayan operasyonda Ukrayna’nın birçok şehrine girildi. Sokak çatışmalarının sürdüğü ve halkın silahlandığı süreçte ortaya asılsız iddialar atıldı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymr Zelensky eli silah tutan herkesi direnişe çağırdı. Paylaşılan birtakım fotoğraflarda ise “Dinamo Kiev direnişe katılıyor” açıklaması yapıldı. Geçtiğimiz gün görseldeki bireylerin Dinamolu futbolcular olmadığı ortaya çıktı.

Gençlik Grupları Silahlandı

Ülkenin gayriresmi gençlik hareketi gruplarından biri olan Honor, Rusya’nın idrak edilmesi zor işgal hareketine karşı silahlandığını duyurdu. Direnişe katılan gençlerin fotoğrafının ise başta Dinamo Kiev kadrosuna ait olduğu düşünüldü. Daha sonra “resmi taraftar grubu” olarak adlandırılan bu ekibin nihayetinde kulüple hiçbir ilgisi olmadığı ortaya çıktı.

Fotoğraf ise Sternenko isimli bir aktivist tarafından paylaşıldı. Teyit ekibinin yaptığı analizler sonucunda Ukraynalı futbol takımının silahlanmaya katılmadığı öğrenildi.

dinamo kiev ukrayna

Dinamo Kiev Oyuncusu Yardım İstedi

Dinamo’da forma giyen Uruguaylı futbolcu Carlos de Pena sosyal medya hesabı üzerinden çağrı yaptı. Ülkeden ayrılmanın mümkün olmadığını belirten Pena “Yiyeceğimiz ve suyumuz azalıyor” dedi. Paylaşımlarında herkese teşekkür eden futbolcu “Kiev’den çıkmamız mümkün değil, yardım istiyoruz. Lütfen sınıra ulaşmamıza yardımcı olun” çağrısı yaptı.

Dünya Futbolundan Ukrayna’ya Destek

Everton – Manchester City karşılaşması öncesi sahada Ukrayna bayrakları açıldı. Manchester City ve Everton ekibinin tüm futbolcuları üzerlerinde “Savaşa hayır” yazan formalarla sahaya çıktı. Mykolenko ve Zinchenko’ya destek çıkan kulüpler Ukraynalı futbolculara moral oldu.

City teknik direktörü Pep Guardiola ise “Futbolcumuzun yanında olmaya çalışıyoruz” dedi ve “İngiltere’nin başına böyle bir şey gelse nasıl hissedersiniz?” diye sordu.

Dünyanın pür dikkatle izlediği işgal süreci devam ediyor. Rusya 5 kilometrelik uzunluğa ulaşan birliklerini Ukrayna’ya gönderiyor.