Rusya İşgalinde İki Ukraynalı Futbolcu Yaşamını Yitirdi

Oynadığı ligin en iyi oyuncusu seçilen Ukraynalı futbolcu Dmytro Martynenko hayatını kaybetti. Rusya’nın devam eden işgalinde Karpaty Lviv’de forma giyen Vitalii Sapylo çatışma esnasında yaşamını yitirdi.

Dünya’nın aklını başından alan Rusya işgali her gün daha fazla can almaya devam ediyor. Ukrayna’ya karşı tam ölçekli saldırıyı sürdüren Rus güçleri iki futbolcunun ölümüne sebep oldu. 21 yaşındaki futbolcu Vitalii Sapylo Kiev yakınlarında direniş birliklerine katılmıştı. İşgal birliklerine karşı mücadele eden genç oyuncu Ukrayna futbolunun veda ettiği ilk isimlerden biri oldu.

Luhansk Altyapısında Yetişmişti

25 yaşındaki Dmytro Martynenko ise evine isabet eden bir bombalamada hayatını kaybetti. Annesiyle beraber evinde bekleyen FC Gostomel oyuncusu insanlık dışı saldırı sonucunda yaşamını yitirdi.

Futbol kariyerine Luhanks altyapısında başlayan futbolcu amatör ligde gol kralı olmayı başarmıştı. Turnuvanın en iyi futbolcusu seçilen Martynenko ligin geleceği en parlak golcüleri arasında yer alıyordu. Futbolcunun vefatını ise FC Gostomel forması giyen takım arkadaşı duyurdu.

Futbolcunun babası ve kız kardeşi ise ağır saldırı sonucu yaralandı. Başına şarapnel parçası isabet eden 7 yaşındaki kız çocuğu ise tedavi altına alındı.

Dmytro Martynenko - Vitalii Sapylo

Efsane Futbolcu Shevchenko Açıklama Yaptı

Ukraynalı efsane futbolcu Andriy Shevchenko vatanında süren savaş hakkında açıklama yaptı. Shevchenko kritik yarı final maçı öncesinde İtalyan futbol severlere seslendi ve barış çağrısında bulundu.

“San Siro’dan İtalyan dostlarıma sesleniyorum. Ukrayna için desteğinizi gösterin. Ukraynalılar sadece barış istiyor. Barışın sınırları yoktur ve bizi ayıran şeylerden daha güçlüdür. Gelin bu savaşı beraber durduralım.”

Ukrayna’da savaş devam ederken dünyanın dört bir yanından destek yağmaya devam ediyor. Sınırlara ulaşamayan futbolcular sosyal medya üzerinden yardım çağrısında bulunuyor.