FIFA Türk Kulüplere 3 Milyon Dolar Ödeme Yapacak

FIFA Katar’da düzenlenen Dünya Kupası’nda oynayan futbolcuların kulüplerine sporcu başına günlük ortalama 10 bin dolar ödeme yapacak. Türkiye’deki ekipler ise bu ödemeden toplamda 3 milyon dolar ödeme alacak. En çok ödemeyi alacak ekip ise Beşiktaş oldu.

Katar’daki Dünya Kupası’nda pek çok farklı Süper Lig futbolcusu forma terletti. Siyah – Beyazlı Süper Lig devi ise Katar’da yarışan milli ekiplere gönderdiği futbolcuları sayesinde 1 milyon 55 bin 14 dolar ödeme alacak. Beşiktaş’tan Dünya Kupası’na giden futbolcular ise Atiba Hutchinson, George-Kevin N’koudou, Romain Saiss ve Wout Weghorst oldu.

FIFA

FIFA’dan 12 Kulübe Dev Ödeme

Golvarmi internet sitesi tarafından yapılan hesaplamalar doğrultusunda Türkiye’de 12 kulübün ödeme alacağı ortaya çıktı. Toplamda 3 milyon 226 bin 219 doların büyük bir kısmı ise Beşiktaş’a gidiyor. Beşiktaş’ın ardından Galatasaray ise gönderdiği futbolcular sayesinde 512 bin 123 dolar ödeme alacak. Galatasaray’dan Dünya Kupası’na Mertens, Torreira, Muslera, Nelsson ve Seferoviç gitti.

Galatasaray’ın hemen ardından gelen Trabzonspor ise M. Gomez ve Jens Larsen’i gönderdi. Öne sürülen iddialar doğrultusunda Trabzonspor’un gönderdiği futbolcular sayesinde 210 bin 452 dolar ödeme alacağı belirtildi. Süper Lig lideri Fenerbahçe ise bu yıl Dünya Kupası’na Michy Bathsuayi ve Enner Valencia’yı gönderdi. 296 bin 876 dolar alacak.

Son 2 Yılda Oynatan Kulüpler Ödeme Alacak

Ödemeler Katar’da günlük olarak görev alan futbolcular üzerinden hesaplanacak. Bu sezon Dünya Kupası’nda 19 Süper Lig futbolcusu vazife aldı. Fakat futbolcuların son iki yılda oynadığı kulüpler belli bir pay üzerinden ödeme alacak. Örneğin Michy Bathsuayi üzerinden hem Beşiktaş hem de Fenerbahçe’ye para ödenecek. Ancak Batshuayi’nin Fenerbahçe mesaisi Beşiktaş’taki süresine kıyasla daha az olduğu için Sarı – Lacivertliler %10’luk bir ödeme alacak.

FIFA, son iki yıl boyunca sporcuların oynadığı tüm takımlara geçirdiği süreleri baz alarak farklı paylarda ödeme yapacak. Bu bağlamda son iki yılda Başakşehir, Kayserispor ve Giresunspor’da forma giyen Aziz Behich için bu üç ekip de belirli paylarda kasasını dolduracak.