Fenerbahçe yorum

Ersun Yanal ile Değişim Başladı. Fenerbahçe Yorum

Fenerbahçe, dün gece sahasında Göztepe’yi 2-0 yenerek üst üste 2. kez kazananınca taraftarın yüreğine su serpti. Tabi bu noktada öne çıkan oynanan futbolun kalitesinin yükselmesi ve takımın bir önceki halinin üzerine koymasıydı. Peki, Fenerbahçe’de değişen ne oldu? Ersun Yanal’ın katkıları neler? Dün geceki maçın ışığında özet bir değerlendirme yapalım.

  • İyi futbol, iyi futbolcularla oynanır; iyi takımlara da iyi antrenörlerle başarıya ulaşır. Biri eksik oldu mu ya da ikisi de sorunluysa olmuyor. Fenerbahçe takımında sağ kanatta oluşan Isla – Dirar hattı, forvette Soldado ve orta sahada Mehmet Ekici, takıma kalite yönünden nefes aldırdı. Dirar, Ekici ve Soldado’yu, Benzia, Slimani gibi isimlerin yerine dışarıda tutan eski teknik yönetim açıkça hatalıydı. Sonuç olarak Ersun Yanal, elindeki malzemeyi en iyi şekilde kullandı denilebilir.
  • Fenerbahçe, hiç olmadığı kadar mücadeleci ve son ana kadar hırslı oynuyor. Bu ruhu da takıma veren Yanal. En çok eleştirilen oyunculardan İsmail bile dün hem akıllı pozisyon alma hem de bu hırsla iyi bir görüntü verdi. Ayew oyundan alındığında Ersun Yanal ile olan sıcak ilişkisi, Yanal’ın takıma pozitif bir enerji verdiğinin işareti. Bu da takımın oyununa yansıyor.
  • Gelelim kadro ve yeni transferlere. Moses tutacak çok belli. Dirar, Isla ile birlikte şahane işler çıkarıyor. Mehmet Ekici, yeniden doğmuş gibi. Hal böyle olunca Mehmet Topal da tüm birikimini doğru yansıtmaya başladı. Dolayısıyla orta sahaya yapılan Tolgay ve Zajc transferleri de bu kurguya eklenip Topal’ın yanına duruma göre Eljif ve Jailson formda bir şekilde dahil olursa bu sezon hatta önümüzdeki sezona oturmuş bir ideal orta saha çıkmış oluyor. Alper Potuk ve Valbuena da kenarda bekliyor. Forvette Soldado’ya bir alternatif alınabilmeliydi. Slimani, Frey ve belki Ayew bu eksiği kapatmaya çalışacaklar. Tabi sezon sonuna kadar.
Moses aşısı tuttu denilebilir
  • Defans hattında Sadık – Skrtel ikilisi, Sadık’ın bu yükselen formuyla çok iyi bir ikili halini alacaktır. Serdar Aziz ile sezon sonuna kadar Roman, burada iyi bir alternatif hat. Sağ ve sol beklerde Isla ve Hasan Ali’de hiç bir problem kalmadı, Şener ve İsmail ise sezon sonuna kadar alternatif alanı idare eder. Sonuç olarak bu kadro, Ersun Yanal’ın elinde sezon sonuna kadar gemiyi limana yanaştır yani alınabilecek en iyi sonucu alır.
  • UEFA Avrupa Ligi listesinde Cocu’nun yaptığı hatalar nedeniyle Ekici, Dirar ve Soldado yok. Yeni transferler Moses, Serdar Aziz, Sadık, Zajc ve Tolgay da eklendiğinde bu 8 isim arasından Ersun Yanal’ın 3 kişiyi seçmesi gerekiyor. Bu noktada en doğru tercih nasıl olacak? Ekici, Dirar ve Soldado direkt alınabilir ya da bu isimlerin ligde iyi gittiği kabul edilerek daha taze Moses – Sadık – Tolgay/ Zajc  alternatifi düşünülebilir. Bu iki grup oyuncudan plana göre karma da yapılabilir.
  • Sonuç olarak; Ersun Yanal aşısı tutmuştur ve kriz geçmiştir denilebilir. Artık Ali Koç’un bu sezon tüm kulüp yönetiminde yaptığı tek hata olan futbol şubesi sportif yönetiminde aynı hataları tekrarlamadan yola devam etmesi bekleniyor.