cüneyt çakır

Cüneyt Çakır Tarihi Başarıya İmza Attı

FIFA kokartına sahip hakemimiz Cüneyt Çakır rekor kırdı. Hakem Çakır geçtiğimiz akşam yönettiği maçla beraber Avrupa futbol tarihine adını yazdırdı.

Hakemimiz ülkemizin elendiği EURO 2020 organizasyonunda görev almaya devam ediyor. Çakır turnuvanın son 16 turu kapsamında oynanan Hırvatistan – İspanya karşılaşmasını da geçtiğimiz gün yönetti. Bu maçla beraber Cüneyt Çakır Avrupa’nın futbol organizasyonlarında en çok maç yöneten hakem olarak rekor kırdı.

Profesyonel kariyeri boyunca üç ayrı Avrupa Futbol Şampiyonası’nda üst üste görev alan hakemimiz, toplamda dokuz maçı yöneterek bir rekora imza attı. Cüneyt Çakır’ın sadece Süper Lig karnesinde 200 civarında karşılaşma bulunuyor.

44 yaşındaki FIFA kokartlı hakemimiz EURO 2012, EURO 2006, EURO 2020 futbol şampiyonalarında defalarca kez düdük çaldı. Her bir turnuvada üçer kez müsabaka denetleyen Çakır oldukça prestijli bir unvana kavuşmuş oldu.

Cüneyt Çakır

Cüneyt Çakır Kimdir?

23 Kasım 1976 doğumlu Türk futbol hakemi profesyonel kariyerinin ilk adımlarını 1997’de attı. Kayıtlar doğrultusunda ilk önce Beşiktaş A.Ş – Samsunspor Paf Ligi karşılaşmasını yöneten hakemimiz, daha sonra 2001 yılında Süper Lig’deki ilk müsabakasında düdük çaldı. Türkiye Süper Ligi kapsamında ilk olarak Malatyaspor – Çaykur Rizespor karşılaşmasını izleyen Çakır, 2014’e kadar tüm Türk liglerinde 400’ü aşkın karşılaşmada görevlendirildi. Aynı zamanda işletmecilikle ilgilenen hakemimiz karnesine yan hakemlik, orta hakemlik ve 4.hakemlik gibi görevleri de ekledi.

Tarihi başarıya imza atan Cüneyt Çakır Süper Lig’de 2001’den 2012 yılına kadar toplamda 169 maç yönetti. Daha sonra dünyaca ünlü hakem Karl-Erik Nilsson’un önderliğindeki programlara katılan futbolsever bu süreçte hem ülkemizdeki kritik karşılaşmalarda hem de dünyanın izlediği futbol turnuvalarında düdük çaldı.