Türkiye’nin Şampiyonlar Ligi Öyküsünde Kara Gün

Geçtiğimiz akşam oynanan Trabzonspor – Kopenhag karşılaşması golsüz beraberlikle sona erdi. Trabzonspor ve Fenerbahçe’nin Devler Ligi’ne veda etmesiyle beraber Türkiye’nin Şampiyonlar Ligi öyküsü de sona erdi. 27 sene sonra Devler Arenası’nda yarışamayacak olan ülkemiz Kulüpler Klasmanı’nda da geriye düştü.

Trabzonspor – Kopenhag ile çıktığı ilk maçta sahadan 2-1’lik yenilgiyle ayrıldı. Rakibinin savunmasını kıramayan Karadeniz ekibi rövanş maçına sahasında çıktı. Tur atlamak için iki farkla kazanması gereken Abdullah Avcı’nın ekibi bir türlü rakip ağları sarsamadı. Konuk ekip ise bordo-mavili kaleyi bir türlü bulamayınca maç beraberlikle sona erdi. Böylece ilk karşılaşmada avantajı eline alan Kopenhag grup maçları için biletini kaptı.

trabzonspor

27 Yıl Sonra Bir İlk

Trabzonspor ise aldığı beraberlikten sonra UEFA Avrupa Ligi’ne geriledi. Fenerbahçe ve Trabzonspor’un hayalleri ile beraber Türkiye’nin Şampiyonlar Ligi hikayesi de bozguna uğradı. İki ekibin de yenilgisiyle birlikte Türk futbolunda 27 yıllık bir devir kapandı. Türkiye 1995 yılından bu yana ilk kez Şampiyonlar Ligi’ne temsilci gönderemedi.

Gruplara dahi kalamayan ülkemiz futbol tarihi adına kara bir gün yaşadı. UEFA sıralamalarında geriye düşen Türkiye’nin ülke puanında da gerileme yaşandı. Futbol yorumcuları ise Trabzonspor’un gruplara kalamaması ile kaybedilen maddi fırsata dikkat çekti.

Şampiyonlar Ligi’nde grup maçlarına kalan her kulüp 15,64 milyon Euro ödeme alıyor. Türk lirası hesabıyla bu miktar yaklaşık 290 milyon liraya tekabül ediyor. Danimarkalı rakibi ile berabere kalan Trabzonspor ekibi Devler Ligi hayaliyle beraber bu finansal fırsata da veda etti.

Türkiye’den Üçüncü Mola

Ülkemiz Trabzonspor’un beraberliği sonrasında Avrupa Ligi’nde Trabzonspor ve Fenerbahçe ile yola devam edecek. Fakat Türk futbol tarihi açısından Şampiyonlar Ligi de üçüncü kez es geçilmiş oldu. 1992 senesinden bugüne dek organize edilen Devler Ligi’nde üçüncü defa bir Türk takımı yer almayacak.

Üzücü gelişmelerin ardından Türkiye’nin ülke puanı da 22.200 olarak güncellendi. Böylece İsrail’in ardına gerileyen Türkiye 21. sırada yer aldı. 2017/2018 sezonunda ülkemiz 10. sıradaydı. Fakat 2020 yılı itibarıyla yaşanan gerilemelerden sonra Türkiye 11 puan aşağıya düştü. Bu durum ülkemizin gelecekte Şampiyonlar Ligi grup maçlarına takım çıkarma şansını da zora soktu.

Ancak 4 Takım Gönderebileceğiz

Ülke puanı sıralamasında gerileyen Türkiye 2023/24 sezonundan itibaren ancak 4 takım gönderme hakkına sahip olacak. Dört kulüpten biri Şampiyonlar Ligi’nde diğer üç ekip ise UEFA Konferans Ligi’nde şansını zorlayacak.

2022/23 sezonunu şampiyonu da Devler Ligi’nde 1. Eleme Turu’ndan giriş yapacak. Bu durum ise takımın çok daha fazla yorulmasına ve ekstra antrenmanlar yapmasına sebep olacak. 1. Eleme Turu mücadelelerinin erken başlaması sebebiyle Süper Lig şampiyonu ekstra mesai yapacak.