dünya kupası uygulaması

Dünya Kupası’ndaki Uygulama Süper Lig’e Geliyor

Türkiye Futbol Federasyonu Dünya Kupası’nda halihazırda bulunan bir uygulamayı Süper Lig’e getirmeyi planlıyor. Uluslararası turnuvada yer alan uygulama Süper Lig’in ikinci yarısında yürürlüğe girecek. TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi yeni uygulama hakkında ilginç açıklamalarda bulundu.

BeIN Sports’a verdiği röportajda Büyükekşi Süper Lig’deki yeni uygulamanın özelliklerine ışık tuttu. FIFA’nın 2022 Dünya Kupası’nda aktif olarak kullandığı birtakım uygulamalara dikkat çeken Büyükekşi, sözlerinde aşağıdaki ifadelere yer verdi.

“Beş aydır teknoloji ve dijitalleşmeyi savunuyorum. Bu konuya çok önem veriyorum. Bu uygulamalar da bahsettiğim şeyin en güzel örnekleri.”

Yeni Uygulama İkinci Yarıda Geliyor

Yarı otomatik ofsayt sistemi ve kale çizgisinden çıkıp çıkmadığını anlamaya yarayan çipli top sisteminin yanı sıra TFF maç uzatmalarına da odaklanacak. Büyükekşi ligin ikinci yarısında uzun bir süredir savunduğunu belirttiği maç sürelerinin AVAR tarafından izleneceğini belirtti.

“VAR odasında AVAR’ın görevi kronometreyi tutmak olmalı. Kaç dakika geçerse geçsin, hakem düdüğü çaldığı andan itibaren kronometre çalışmaya başlasın.”

En çok dikkat çeken yeni uygulamalardan biri ise yarı otomatik ofsayt sistemi oldu. Uygulanmasının yüksek maliyetlerinin olduğunun altını çizen Büyükekşi, “Bu sistem 1.5 milyon Euro yük getiriyor” dedi. Çipli top sistemi hakkında da açıklamalarda bulunan TFF Başkanı verdiği röportajda konu hakkında detay verdi.

dünya kupası uygulaması

Süper Lig’in Yeni Sistemleri Yolda

“Çipli top sisteminin faydaları ve zararlı Dünya Kupası bittikten sonra ortaya çıkacak” dedi. Başkan, “Eğer çok sayıda ülke liglerinde bu sistemleri konuşlandırma kararı alırsa doğal olarak bu tür teknolojilerin maliyetlerinde azalma olacaktır. Her iki sistem için de araştırmalara devam edeceğiz. Ben görevi üstlendiğim günden beri futbol için teknoloji ve dijitalleşmenin önemi üzerinde duruyorum.”

AVAR denetimli kronometre ise futbolcuların zaman geçirmek için yaptığı hareketlerin önüne geçecek. TFF Başkanı “Bir maç 10 dakika uzatma alacağı yerde 6 dakika alıyordu. Dünya Kupası’ndaki gibi 15 dakikaysa 15 dakika olacak. Bu sistemi uygulamaya koyacağız” dedi.