Süper Lig 2018-2019 Analizi: Küme Düşenler!

Sezona fırtına gibi başlayanlar, umduğunu bulamayanlar ve lige veda edenler! Süper Lig 2018-2019 sezonu yine heyecan dolu geçti. Ligin bitiminde en çok üzülenler ise Süper Lig’e veda edenler oldu. Son haftaya kadar netleşmeyen küme düşme potasında veda edenler, Bursaspor, Erzurum Belediye ve Akhisar oldu. Ligin tüm heyecanı Youwin giriş adresiyle yaşandı.

Süper Lig 2018-2019: Bir Zamanlar Akhisarspor

Ligin renkli ekiplerinden Akhisarspor bu sene taraftarına kara bir tablo yaşattı. Bir zamanlar İstanbul ekiplerinin çekindiği, Anadolu takımları karşısında dirençli bir görüntü çizen Akhisarspor, bu sezon 7. Haftada tek galibiyetle 16. sıraya yerleşti. Süper Lig 2018-2019 sezonu ilk devresi tamamlandığında 15. sırada yer alarak bir umut yeşerten Manisa ekibi ikinci devrede de toparlanamadı. Küme düşen bir diğer ekip olan Erzurum karşısında, ikinci devrede 2-1 kaybederek de durumun vehametini gösterdi aslında. Sezon sonunda 34 haftada yalnızca 6 galibiyeti olan Akhisarspor, ikinci devrede yalnızca 2 galibiyet alabildi. Kağıt üzerinde çok da kötü olmayan kadrosuna rağmen direnemeyen Akhisarspor 32. Haftada düşmeyi garantileyerek Süper Lig 2018-2019 sezonunda lige veda eden ilk ekip oldu.

Süper Lig 2018-2019: Bursaspor ve Göztepe Arasında Kıyasıya Mücadele

Süper Lig’e veda eden 2. ve 3. ekipler ise 34. Haftaya kadar kesinleşmedi. Göztepe ve Bursa arasındaki kıyasıya mücadele son haftada Göztepe’nin de galip gelmesiyle Bursaspor’u ligin dışına itti. Her ne kadar konu çok ön plana çıkmamış gözükse de Bursaspor’da da birçok futbol takımındakine benzer bir problem vardı: maddi sebepler! Bursaspor, Süper Lig şampiyonu olup küme düşen ilk takım olarak tarihe geçti.

Süper Lig 2018-2019: Erzurum Büyükşehir Belediye

Ligin ilk yarısını 16. sırada kapatan Erzurum için tehlike çanları çalıyordu. İlk yarıyı yalnızca 3 galibiyetle kapatan Erzurum ikinci yarıda aldığı 5 galibiyete rağmen lige tutunmayı başaramadı. Fenerbahçe ile 20 Mayıs’ta yaptığı maçtan da evinde 1-0 yenik ayrılarak umutlarını iyiden iyiye yitiren Erzurum son hafta kazanmasına karşın Göztepe’nin galibiyeti sebebiyle lige veda eden 3. takım oldu. Takımın başkanı Hüseyin Üneş, “Tekrar Süper Lig’e döneceğiz” diyerek taraftarlarına umut verdi.

Kümede kalma heyecanının da yine Youwin ile yaşandığı Süper Lig 2018-2019 sezonunda lige veda eden Bursaspor, Erzurum BB ve Akhisarspor’a 1. Lig macerasında başarılar diliyoruz.