Süper Lig Ekipleri Rezerv Lig Kararına Tepkili

Geçtiğimiz günlerde yapılan toplantı sonucunda TFF Rezerv Lig kararını açıkladı. Süper Lig kulüpleri ise lige katılım göstermek istemiyor. Birçok farklı ekip federasyonun kararına tepki gösterdi ve masraflardan şikayet etti.

2022-23 sezonu öncesi toplantı yapan TFF deplasman yasağını kaldırdı. Yasağın kaldırılmasıyla beraber deplasman maçlarında konuk ekip seyircilerinin katılımı mümkün hale geldi. Yapılan görüşmelerden sonra TFF’deki ortak akıldan Rezerv Lig kurma kararı da çıktı. Önceki dönem bu proje kabul edilmemiş ve federasyon Süper Lig ile eş zamanlı olarak devam edecek bir lig kurmaktan vazgeçmişti.

Fakat bu sezon öncesinde Rezerv Lig kurulumuna birçok Süper Lig ekibi tepki gösterdi. Türkiye Futbol Federasyonu’ndan kulüplere henüz bir yanıt gelmedi.

rezerv lig kararı

“Kesinlikle Karşıyız”

Rezerv Lig kararının net bir şekilde karşısında duran Konyaspor Başkanı Fatih Özgökçen açıklamalarda bulundu. Rezerv Lig’in kadrolarda geride kalan futbolcuların deneyim kazanması ve forma şansı alması için kurulacağı belirtilse de başkan ligin negatif yanları üzerinde konuştu.

“Konyaspor olarak bu kararın kesinlikle karşısındayız. Rezerv Lig projesine hiç lüzum yok. Bu kulüplere tamamen ekstra bir masraf olacak. Zaten bir pilot takıma sahibiz ve forma şansı alamayan sporcularımızı burada yetiştiriyoruz. Bizimle beraber 8-9 ekip Rezerv Lig kararına karşı.”

Ümraniyespor Başkanı Tarık Aksar da İstanbul ekibinin ligde yer almak istemediğini duyurdu.

“Halihazırda 26 kişilik kadro kurmak bile zorken bir de Rezerv Ligi için 35 futbolcu bulmak gerekecek. Masraflar katlanacak. Yerli futbolcu piyasası oldukça pahalı bir noktaya geldi. Süper Lig devlerinin kadroda istemedikleri isimleri bizim gibi ekipler arıyordu. Bu kararla bu ihtimal de ortadan kalktı.”

Halihazırda stadyum problemi çeken Süper Lig’de 8 adet İstanbul ekibi bulunuyor. Ekiplerin iki ligde birden sürekli olarak mücadele etmeleri için sahalarda yoğun bir mesai başlayacak. Düzenli antrenmanlar, Süper Lig karşılaşmaları ve Rezerv Lig maçları için stadyumların yetersiz kalabileceğinden endişe ediliyor.

Süper Lig ile Beraber İşleyecek

Spor Toto Süper Lig ile beraber devam etmesi planlanan Rezerv Ligi’ne dair TFF’den detaylı bir açıklama gelmedi. Sadece kurulacağı kararını açıklayan federasyon 4 Temmuz saat 19.00’da Süper Lig fikstür çekimlerini yapacak. 5 Temmuz tarihinde de Spor Toto fikstür çekimleri Hasan Doğan Tesisleri’nde düzenlenecek.

Süper Lig kulüplerinin katılım göstermek istemediği Rezerv Lig kulüplerin kadrodaki tüm oyuncularını oynatmasını istiyor. 35 kişilik kadrolarla ana lige futbolcu yetiştirilmesini hedefleyen federasyon, kulüplerden gelen tepkiye dair henüz bir açıklama yapmadı.