Süper Lig Harcama Limitleri

Süper Lig Harcama Limitleri Duyuruldu

Türkiye Futbol Federasyonu Süper Lig harcama limitleri duyurusunu yaptı. Transfer dönemi öncesi ekiplerin harcama sınırları duyuruldu. TFF’nin Kulüp Lisans Kurulu 2022-2023 sezonunda %40 sapma payı doğrultusunda en çok Fenerbahçe’nin harcama yapabilmesine izin verecek.

Lisans Kurulu’ndan gelen açıklamalar doğrultusunda Sarı – Lacivertliler 1 milyar 574 milyon 813 bin 348 TL’lik bir harcama limitine sahip oldu. Süper Lig devinin hemen arkasından ise Okan Buruk’un çalıştırdığı Galatasaray geliyor. Son dönemde etkili bir ivme yakalayan Galatasaray 1 milyar 545 milyon 820 bin 482 TL ile Süper Lig’de en yüksek harcama limitine sahip ikinci ekip oldu.

Yüksek harcama limitlerinde üçüncü sıraya yerleşen ekip ise Süper Lig’in son şampiyonu Trabzonspor oldu. Karadeniz ekibine 1 milyar 42 milyon 337 bin 863 TL’lik bir sınır tanımlandı.

Beşiktaş’a 1 Milyarın Altına Harcama Limiti

Siyah – Beyazlı İstanbul ekibi ise 981 milyon 84 bin 511 TL’lik harcama yapabilecek. Lisans Kurulu’ndan gelen açıklamalar doğrultusunda Süper Lig devi 4. sıraya yerleşti. Ekibin harcama limiti ise 1 milyarın altında kaldı.

Elbette %40 sapma payının dahil edilmesi ile beraber bazı ekiplerin harcama limiti 1 milyar TL barajını geride bırakıyor.

Süper Lig Harcama Limitleri

Transfer Dönemi Ne Zaman Başlayacak?

Süper Lig’de transfer dönemi 12 Ocak 2023 tarihi itibarıyla başlayacak. Bir süredir transfer operasyonlarına devam eden Süper Lig kulüpleri resmi imzaları kovalamaya çalışacak. Ocak ayının ortasında başlayan Süper Lig 2022-23 transfer döneminin bitiş tarihi de belli oldu. TFF’den gelen açıklama doğrultusunda transfer dönemi bitiş tarihi 8 Şubat 2023 olarak belirlendi.

Transfer döneminin başlamasına saatler kala kulüp kurmaylarında çalışmalar devam ediyor. Ara transfer dönemi öncesi hedef listelerini dolduran kulüpler 1 aylık süreç içerisinde pek çok yeni isimle ayrılacak. Transfer dönemi boyunca kulüpler gider kalemlerini yönetmek için birçok futbolcuyla da yollarını ayıracak.

Fenerbahçe süreç öncesi ilk transferi olan Samet Akaydin’i duyurdu. Adana Demirspor ile anlaşan kulüp yöneticileri milli savunmacıyı 3.5+1 yıllığına renklerine bağladı.

Galatasaray ise eski yıldızını tekrar sahalara çıkarmak için kritik bir transfer süreci yönetiyor. Aslan’ın kurmayları Koray Günter için harekete geçti. Halihazırda Serie A ekibi Hellas Verona’da forma terleten Günter, Galatasaray’ın transfer listesine adını yazdırdı. Bu sezon Verona forması ile 14 karşılaşmada 1 gol ve 1 asist sergileyen futbolcu daha önce 2014 ve 2018 arasında Sarı – Kırmızılı formaya bağlanmıştı.