nihat özdemir

TFF Başkanı Nihat Özdemir İstifa Etti

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir istifa etti. Hakem problemleri ve sancılı yayın hakları sürecinden sonra TFF başkanı istifa kararını duyurdu.

1 Haziran 2019’dan beri federasyonda başkanlık görevini yürüten Nihat Özdemir’in atanarak göreve geldiği iddia ediliyordu. Seçimde 179 oy alan başkan, geçtiğimiz süreçte yaşanan yayıncı kuruluş sorunlarında da hızlı bir çözüm bulamamıştı. Son olarak hakemler üzerinde verdiği kararlar için eleştiri alan Özdemir istifasını duyurdu. Üç yıllık görev sürecinden sonra Özdemir koltuğu devretmeye hazırlanıyor.

Riva’da ekibiyle buluşan başkanın istifasını duyurması sonrası aday isimler de belli oldu. Net bir aday kadrosu ortaya çıkmadan önce Servet Yardımcı’nın geçici olarak görevi üstleneceği açıklandı.

Vekaleten Servet Yardımcı Başkan Olacak

Başkan yardımcısı Servet Yardımcı, Nihat Özdemir’in görevini kesin olacak üstelenecek ve bir sonraki isme kadar başkanlık yapacak. Bu süreçte TFF Başkanlığı pozisyonuyla adı anılan isimler ise Ahmet Nur Çebi, Ahmet Ağaoğlu ve Göksel Gümüşdağ oldu.

Yaklaşık 3 yıldır başkanlık görevini sürdüren Nihat Özdemir hakemlerin birçoğunu liste dışı bırakmasıyla eleştiri almıştı. Eski başkanın aldığı karar doğrultusunda Cüneyt Çakır’ın da bulunduğu birçok hakem kadro dışı kalmıştı.

TFF Tahkim Kurulu ise gelen şikayetlerden sonra Nihat Özdemir ve kurulunun verdiği kararı kaldırdı. Oy çokluğuyla beraber görev dışı kalan hakemler tekrar görev başına döndü.

İhale Krizi

Başkanın en çok eleştiri aldığı konulardan biri de yayın ihaleleri süreci oldu. Süper Lig ve 1. Lig karşılaşmalarının yayın ihaleleri şeffaf bir şekilde yürütülemedi. Sürecin adeta yılan hikayesine dönmesi de okları TFF Başkanı’na çevirdi. Sonuç olarak geçen hafta beIN ile masaya oturuldu ve yayın ihalesinde olumlu bir adım atılmaya çalışıldı.

TFF Başkanı Nihat Özdemir

“Takımların istediği oldu.”

İstifa haberinde Süper Lig devlerinin adı da geçti. Murat Özbostan, Fenerbahçe, Galatasaray ve Başakşehir’in başkanın istifasını istediğini öne sürdü. Geçtiğimiz yıllarda yaşanan yabancı kuralı gibi anlaşmazlıklar Kulüpler Birliği’ndeki kutuplaşmayı da artırmış ve TFF’nin hedef olmasına sebep olmuştu.

TFF Başkan Adayları

Önümüzdeki üç ay içerisinde yeni başkan için seçim düzenlenecek. TFF Başkan adayları listesindeki muhtemel isimleri listeledik.

  • Servet Yardımcı
  • Göksel Gümüşdağ
  • Saffet Sancaklı
  • Ahmet Nur Çebi
  • Ahmet Ağaoğlu
  • Hamit Altıntop