tff

TFF Deplasman Yasağı Kaldırıldı

Deplasman yasağı kalktı mı sorusunun cevabı geldi. Türkiye Futbol Federasyonu aldığı yeni karar ile deplasman yasağını geçersiz kıldı. 2022-2023 sezonunda ekipler deplasman sınavlarını taraftarıyla beraber verecek.

TFF kurmayları geçtiğimiz gün Riva’da bir araya geldi. Ligin güncel durumu üzerine tartışan TFF kararını resmi internet sitesi üzerinden duyurdu. Karar doğrultusunda 2022-23 sezonunda oynanan deplasman mücadelelerine seyirci alınabileceğine karar verdi. Açıklamada “En fazla %10 olan konuk ekip taraftar kapasitesi %30’a çıkarılmıştır.” ifadesine yer verildi.

Bununla beraber ev sahibi takım misafir ekip taraftarı için en az %5 oranında yer ayırma zorunluluğuna sahip olacak. TFF deplasman seyircisi kararının yanı sıra önemli bir açıklamada daha bulundu.

tff deplasman yasağı

Rezerv Lig Kuruluyor

TFF Yönetim Kurulu’nun geçtiğimiz gün yaptığı görüşmede bir Rezerv Lig kurulmasına karar verildi. Toplantı sonucunda 2022-23 sezonunda Rezerv Lig kurulacak ve Süper Lig’de yer alan 19 ekibin katılımı sağlanacak.

Fikstür doğrultusunda Rezerv Lig bünyesindeki mücadeleler A Takım maçları ile aynı günde oynanacak. Kulüpler kadroda yer alan tüm futbolcuları sahaya sürebilecek. Bununla beraber kulüpler Süper Lig’de mücadele edecek olan A Takımı ile rezerv kadrosu arasında değişiklik yapma hakkını saklı tutacak.

Ekipler kadrolar arası değişiklik yapacak ve kadro sınırlandırmalarına maruz kalmadan futbolcularını oynatabilecek. TFF Rezerv Lig kurarak futbol ekosistemini taze tutmayı ve oyuncuların sürekli formda kalmalarını hedefliyor.

Rezerv Lig Nedir, Ne Zaman Başlayacak?

Rezerv Lig yeni sezonla beraber başlayacak ve karşılaşmalar da paralel olarak ilerleyecek. Böylece kadrolarda geride kalan isimler de forma giyme şansı alacak. Aynı zamanda A Takım kadrosuna oyuncu hazırlamak için oluşturulan rezerv takımlar da deneyim edinme fırsatı bulacak. Ligin tam başlangıç tarihi ve genel işleyiş süreci ise başlangıçtan sonra belli olacak.

Spor Toto 2022-23 Süper Lig başlangıç tarihi ise 5 Ağustos 2022 oldu. 5-8 Ağustos arası oynanacak karşılaşmalarla beraber yeni sezona start verilecek. 2023 futbol sezonu 28 Mayıs 2023’te sona erecek.