Euroleague 15. maçlar Euroleague canlı izle Fenerbahçe basketbol avrupa kupalarına katılacak takımlar 2018-19

Fenerbahçe Basketbol Takımı Analizi 2018-19

Ülkemizde 2. popüler spor olan ve hem kadın hem erkek kategorisindeki uluslararası başarılarla gündemdeki yeri yükselen basketbolda kulüpler yeni sezon hazırlıklarına tam gaz devam ediyorlar. Youwin giriş adresinden avantajlı oranlar ve canlı yayınlarla heyecanına ortak olduğunuz THY Euroleague’de son 4 sezondur Final Four oynayan ve 2 final, bir de şampiyonluk elde eden Fenerbahçe, başarılı başantrenörü Zelijko Obradoviç ile yoluna devam ederken artık isim sponsoruna sahip değil. Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Doğuş grubu ile yolların ayrılmasının ardından taraftara basketbol şubesinin aynı iddiasının sürdüreceğinin garantisini vererek camiayı rahatlattı. Spor analizi ekibi olarak 2018-19 sezonu öncesinde Fenerbahçe Basketbol takımı kadrosunu analiz ettik.

Fenerbahçe Basketbol Takımı Gidenler 

Fenerbahçe basketbol takımı analizine öncelikle geçen sezonki takımdan ayrılanlarla başlayalım. Takımdan ayrılacağı ve hatta yerine Scottie Wilbekin’i geleceği konuşulan milli takımın da point guardı olan Ali Muhammed ( Bobbt Dixon) kaldı. Bu Fenerbahçe için aslında önemli bir gelişme keza Dixon gibi karakteristik özellikleri olan bir point guardın direkt ilk 5 oynamasa ya da bir formsuz döneme girse bile Final Four ilk maçında nasıl katkılar sunduğu ortada. Geçen sezon başında takıma katılan ve tam olarak istenileni veremeyen ABD’li pivot Jason Thompson ile yollar ayrıldı. Thompson için Obradoviç açısından söylenecek pek fazla şey yok. Geçen sezon Euroleague’de 36 maçta görev alan 15,6 ve Türkiye Ligi’nde 30 maçta 18,7 dakika ortalamasıyla sahada kalan Jason Thompson, bunun daha fazlasını kendisi almalıydı. Fenerbahçe şu anki oyun kurgusunda pota altında daha efektif bir oyuncuya ihtiyacı var. Ahmet Düverioğlu bu anlamda iyi bir sürece girdi örneğin.

Brad Wanamaker. Gidenlerden

 

Fenerbahçe’den ayrılan bir başka oyuncu da Brad Wanamaker oldu. Yıldız skorer gard Boston Celtics’e gitti. Bu kendisi için harika bir transfer ama Fenerbahçe için çok büyük bir kayıp olarak bahsetmek fazla olur. Evet Wanamaker, takımın hücum yönünden sürükleyicilerindendi ve geçen sezon Euroleague’de 11,3 sayı ile 3,8 asist ortalaması yakaladı ancak Fenerbahçe’nin kendisini transferinden hedeflenenin gerisinde kaldı.

Bir başka ayrılık da James Nunnaly ile geldi. Nunnally, iki sezon Fenerbahçe’de oynamıştı ve iyi katkı veren bir oyuncuydu. Ancak telafi edilebilecek bir ayrılık denebilir.

Fenerbahçe Basketbol Takımı Yeni Transferleri

Fenerbahçe, şu ana kadar basketbol takımına 2 yeni oyuncu aldı. Her ikisi de esasen ses getiren transferler oldu keza her iki oyuncu da geçen sezonu NBA’de geçirmiş isimler. Ali Muhammed ile birlikte takımın bu yılki point guardı Los Angeles Lakers’tan gelen Tyler Ennis. Oldukça hareketli ve dış şut seven bir guard olan Ennis, Fenerbahçe’de kendisini yeniden toparlayarak NBA’e güçlü dönüş yapmak istiyor. Ekpe Udoh ve Wanamaker örneklerinde olduğu gibi. Ennis, Sloukas ile bilrlikte takımın beyni olmaya aday görünüyor.

Tyler Ennis, Los Angeles Lakers’tan geldi.

 

Thompson’dan boşalan pota altı bölgesine de tecrübeli bir pivot olan 27 yaşındaki Fransız Jofrrey Lauvergne geldi. Son olarak San Antonio Spurs forması giyerek bir başka önemli koç Popovich ile çalışan Lauvergne şimdi Obradoviç’in talimatlarını dinleyecek. Lauvergne, teknik heyet tarafından seçilerek transfer edilmiş bir oyuncu ve pivot pozisyonunda Kanarya’yı rahatlacaktır.

Fenerbahçe Basketbol Takımı Kadro Yapısı 

Fenerbahçe basketbol takımının geçen sezon Türkiye için oldukça kalburüstü kalan bir takımı vardı ve çok rahat şampiyon oldular. Giden oyuncularla gelen oyuncuların şu an için dengesine bakıldığında Tahincioğlu Basketbol Ligi için hala çok iyi olduklarını, Shane Larkin ve James Anderson transferleri yapan Anadolu Efes ve belki tekrar Tofaş’ın zorlayabileceği söylenebilir. Öte yandan Euroleague’de transferler daha da hareketlenecek ama Fenerbahçe, geçen sezonki ana kadroyu koruduğu için yine şampiyonluk adayı. Örneğin Barcelona, Pangos ve Singleton’u, Maccabi Wilbekin’i, Olympiakos Toupnae’ı, Panathianikos Papapetrou’yun aldı ama bu transferler çok büyük harita değişikliğini işaret etmiyor.

1 numara pozisyonunda Tyler Ennis, Ali Muhammed ve 2 numarada Sluokas, Sinan Güler, Melih Mahmutoğlu ve Guduriç,  3 numarada Egehan Arna, Kaliniç, Datome 4 numarada ise Nicolo Melli ve Barış Hersek, 5 numarada ise Lauvergne , Ahmet Düverioğlu, Jan Vessely ile genç Ahmet Can Duran bulunuyor. Bu noktada pota altı ile gard pozisyonları doygun görünen kadroya Obradoviç’in biri kesin 3 numaraya olmak üzere 2 transfer daha istemesi olası.

Fenerbahçe basketbol takımının 2018-19 sezonudaki tüm maçlarının heyecanı Youwin giriş adresinde sizlerle olacak.