James Harden hayatı kariyeri

Profil: James Harden – Sayı Makinesi Adam

NBA, her zaman kahramanlar ve spektaküler oyuncular çıkarıyor. Zaten “Show must go on” yani “Gösteri devam etmeli” düstürunun beşiği ABD’nin 1 numaralı spor dalı olan basketbolun vitrininde de böyle olması normal. 1990’lı yılların 1 numaralı kahramanı olan Michael Jordan’dan sonra o koltuğa Kobe Bryant yerleşti. Devamında ise aldığı “The King” yani Kral, lakabıyla zirvede son dönemde LeBron James var. Ancak biri daha var ki adını bu sezon daha da sık duymaya başladık. Uzun ve gür sakallarının arkasında yaramaz bir çocuk yüzü taşıyan ve sayı makinesi gibi neredeyse hiçbir maçı boş geçmemeye başlayan; James Harden. Tam ismi James Edward Harden Jr. olan bu şut delisinin hayatına daha yakından bakalım.

James Harden Kimdir? James Harden’ın Hayatı 

James Harden, NCAA yani ABD Kolej liginden yetişme bir oyuncu. 1989 doğumlu basketbolcu, Arizona State takımındaki performansından sonra Seattle Supersonics mirası üzerine kurulan Oklahoma City Thunder takımının tarihindeki ilk draftında 3. sıradan seçildi. Bu draft sırasında tarihler 2009’u gösteriyordu yani bundan 10 yıl önce. Türk basketbolseverler James Harden’ı 2014 yılında Türkiye – ABD Dünya kupası maçından da hatırlayacaktır. Maçın özeti şurada(O maçta kimler yoktu ki. James Harden’ın yanında Stephen Curry, Anthony Davies, Kyrie Irwing… ürkütücü değil mi? Ve Cedi Osman’ın da olduğu Milli takım o maçı 98-77 kaybetti) Oklahoma City Thunder ile çaylak sezonunda Harden, 22 dakika sahada kalma ortalaması ile 9,9 sayı ve 1,8 asist ortalamaları yakaladı. İnsan nasıl da gelişiyor değil mi? Aynı James Harden’ın 10 sezon sonra bugün Houston Rockets formasıyla şu anki ortalamaları 36,5 sayı ve 8 asist. 2011-12 sezonunda ise Oklahoma City Thunder, NBA Finaline çıkarken o da oradadır. O sezon en iyi 6. adam seçilen Harden, sezon sonunda Houston Rockets’a takaslanır.

James Harden ve Houston Rockets Hikayesi

Harden, 20-23 yaşları arasında geçirdiği Oklahoma kariyeri boyunca 12,7 sayı ve 2,5 asist ortalamaları yakaladı. Takımın abisi Kevin Durant’ti. Takım oyunlarında ve özellikle NBA basketbolu gibi sert ortamlarda takımın liderliği verilmez, alınır ya da bazen şans yüzünüze güler. Harden, bu liderlik ve başat oyuncu serüvenine Houston Rockets forması ile girişti. Herkes ondaki potansiyelin farkındaydı ama onu değerlendirmek ve işleyerek sonuca dönüştürmek onun elindeydi. O da öyle yaptı.

Yıldan yıla ortalamalarını yükseltti. 25,9 sayı ortalaması ile başladığı ilk sezonun ardından her iki sezonda bir 2 sayı daha yukarı çıktı ve geçen sezonu 30,4 sayı, 8,8 asist ve 1,8 top çalma ortalamaları ile kapatarak normal sezon MVP ödülünü aldı. Bu sezon 17 Şubat’ta gerçekleştirilecek olan 2019 NBA All Star takımına kariyerinde 7. kez seçilen James Harden, şimdiden Hall of Fame oyuncuları arasına girmesine kesin gözüyle bakılan isimlerin başında geliyor. Bu sezon ise 36,5 sayı ortalamasına erişmiş durumda. 27 maçta 30 sayı barajını aşmak ve 18 maçta 40 sayı ile 5 asisti tutturmak gibi birçok fantastik işe imza atıyor. James Harden’ın 61 sayı ile kariyer rekoruna imza attığı Knicks maçı özetine bakalım. 

https://www.youtube.com/watch?v=cAwyGmQEE0U

James Harden Nasıl Oynuyor?

“Hadi biraz daha sirke çevirelim!” Bu sözü, geçen haftalarda San Antonio Spurs’un deneyimli ve başarılı baş antrenörü Greg Popovich söyledi. Derdi, delicesine atılan üçlüklerdi. Popovich, gittikçe yüksek yüzdeli üçlüklerin skorun tayin edicisi olmasından rahatsızlığını dile getirirken basketbolu adeta bir sirk haline getirdiğini söyledi. Ve ekledi. “Gerçek bu. Sevmiyorum ama buna göre hazırlanıyoruz.” Evet, gerçek bu. Zaman James Harden, Stephen Curry gibi müthiş şutörlerin zamanı. Ama bu şutörler tıpkı LeBron James gibi bir liderlik de üstlenerek maçı getirebiliyorlarsa söylenecek pek de söz kalmıyor. Harden da öyle yapıyor. Evet, çok iyi üçlük atıyor ama bunun için hem kendini hem takımı doğru yöneterek pozisyon hazırlıyor. Ayrıca asistleri, penetrasyonları ve birebir oyunları da üst düzey olan bir şutör guard o. Bugün basketbol değişiyorsa, bu değişimi sakince yapan aktörlerden biri de kuşkusuz James Harden. Sağlam bir duruş, yüksek hakimiyet, geri çekilme ve net bir atışla sayı. İşte James Harden.

Onun için ekstra dramatik bir hikayeye ihtiyaç yok. Yüzüne bakıldığında pek de dünyayı sallamayan, işini yani sayı atmayı yaparken sakince keyif alan ve bu sayede hem kendisine hem de takımı ile taraftarına güven veren bir Kaliforniyalı. Şimdi Teksas’ın Houston’ında kariyerini bitimine daha süre varken atabildiği kadar atarak henüz takmadığı şampiyonluk yüzüğü ile Play – off sonu MVP ödülünü alacağı zamanı bekliyor. Şöyle şeyler yaparak ve Durant ile Curry’ye meydan okuyarak;