somali futbol takımı

Somali Futbol Takımı’na Bombalı Saldırı

Somali futbol takımını taşıyan otobüs yolculuk esnasında bombalı saldırıya uğradı. Geçtiğimiz gün yaşanan saldırı Afrika’yı yasa boğdu.

Afrika futbol camiasını derinden sarsan olay Cuma günü gerçekleşti. Jubaland Chamber of Commerce and Industry adlı futbol kulübü Kismayo şehir stadyumuna yolculuk ediyordu. Somali’nin güney tarafında yaşanan saldırıda dört futbolcu yaşamını yitirdi. Personellerin de yer aldığı otobüste 10 kişi de yaralandı.

Bombalı saldırının ardından sorumluluk üstlenen olmadı. Devletin cumhurbaşkanı ise saldırıyı kınadı ve saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına taziye mesajlarını iletti. Terör hamlesinin arkasında ise Somali’de 2007 yılından beri benzer eylemler yürüten çeşitli örgüt üyeleri olduğu tahmin ediliyor.

Kaptan Ahmed Farah ise saldırıdan sonra bazı futbolcuların durumu hakkında yorum yaptı. Basına verdiği demeçte bazı oyuncuların kayıp olduğunu belirtti. Polis memuru Mohamed Sadiq da saldırının doğrudan otobüsü hedef aldığını ve etraftaki sivillerin patlamadan sonra yardıma koştuğunu ifade etti. Afrika futbol camiası ise olayda hayatını yitiren sporcular için birleşti.

somali futbol takımı, bombalı saldırıya ile sarsıldı.

Saldıran Grubun Orta Doğu Temelli Olduğu Düşünülüyor

Kismayo’da yaşanan korkunç olayın ardındaki örgütün ise Orta Doğu’da terör estiren El Kaide ile bağlantısı olduğu öne sürüldü. Futbol kulübünün hedef alınması ise Jubaland’in seçimlerdeki politik tercihlerinden kaynaklandığı düşünülüyor.

Bir hafta önce Somali’nin ilk kadın futbol takımı kurulmuş ve ülkedeki futbol hayranları için sevindirici bir haber olmuştu. Kısa bir süre sonra yaşanan korkunç olay futbolseverleri derinden etkiledi.