süper lig kulüpleri

Türk Kulüpleri Binlerce Fidan Bağışlayacak

Türkiye’nin dört bir yanını esir alan yangınlara karşın Türk kulüplerden fidan desteği geldi. Süper Lig devleri binlerce fidan bağışlayacağını duyurdu.

27 Temmuz tarihinde başlayan yangınlar Türkiye’nin yirmiden fazla ilinde baş gösterdi. Ülkemizi derinden sarsan ve binlerce metrekarelik alanı kül eden yangınlar hala sürüyor. Yetkililer hummalı çalışmalar sürdürürken yurtdışından alınan yardımlarla beraber yangınlarla mücadele ediliyor. Her gün yeni bir yangın haberi gelirken, Süper Lig devleri de fidan destekleri yapacağını duyurdu.

Fenerbahçe 19.070 Fidan Bağışladı

Fenerbahçe ve Galatasaray, Türkiye’yi yasa boğan korkunç alevlere karşı binlerce fidan ekeceklerini açıkladı. Sarı-lacivertli Süper Lig devi, Yeniden Yeşillendirme kampanyası kapsamında 19.070 fidan dikeceğini belirtti. Kulübün kuruluş yılını simgeleyen sayı yanan bölgelerde dikilecek fidan sayısına tekabül ediyor.

Galatasaray’dan TEMA Vakfına Destek

Sarı-kırmızılı ekip ise TEMA vakfı tarafından organize edilen kampanyaya 9709 fidan ile destek vereceğini açıkladı. Kulüp resmi hesaplarından aşağıdaki açıklamayı yaptı:

Yaralarımızı en hızlı şekilde saracak ve geleceğe çok daha yeşil bir Türkiye bırakacağız. Yangına kurban giden bölgelerde tekrar yeşillendirme çalışması için 9709 fidan bağışlıyoruz. Bu bağlamda tüm Galatasaraylıları da dayanışma hareketine davet ediyoruz.

Futbolculardan Bireysel Destek

Yeşillendirme projelerine futbolculardan da büyük destek geldi. Mesut Özil, Ozan Tufan, Sinan Gümüş, Muhammet Kerem Aktürkoğlu, Okay Yokuşlu, Taylan Antalyalı, İrfan Can Kahveci, Ozan Kabak, Caner Erkin ve Altay Bayındır da bireysel olarak fidan bağışlayacağını duyurdu.

Süper Lig ekiplerinden Antalyaspor, Trabzonspor, Çaykur Rizespor, Gaziantep FK ve Adana Demirspor da Türkiye’yi yeşillendirmek için destekte bulunacağına söz verdi.

süper lig kulüpleri fidan bağışı ile destek oluyor.

TFF’nin Fidan Projesine Eleştiri Geldi

Türkiye Futbol Federasyonu ise Türkiye’yi çepeçevre saran yangınlara karşın farklı bir fidan desteği sundu. TFF, geçtiğimiz gün her sarı kart başına 1, kırmızı kart başına 5 fidan dikeceğini duyurdu. Basit bir mantıkla bakıldığında proje sayesinde oldukça az bir sayıda fidan bağışı olacağı görülebiliyor. Yürütülen hesaplamalar sonucunda tüm liglerde bir sezon boyunca sadece 10.000 adet fidan ekileceği anlaşılıyor.

Durum böyle olunca fidan projesi Türk futbol camiasında tepkiye neden oldu. Pek az maliyetli olan ve oldukça uzun bir sürede gerçekleşebilecek bu desteğin anlamsız olduğu ileri sürüldü. Yetersiz olarak nitelendirilen TFF fidan projesine sosyal medyadan tepki yağdı. Diğer taraftan sarı ve kırmızı kartlar futbolda ceza anlamına geliyor. Dolayısıyla ceza alan bir futbolcunun fidan dikimine neden olması da mantıklı görünmüyor.

Buna karşılık TFF’den gol ve asist istatistikleri üzerinden değerlendirilme yapılması istendi. Bir sezon boyunca liglerde atılan goller karşılığında fidan bağışı yapılabileceği önerildi.