Stefan Kuntz

Faroe Yenilgisinden Sonra Kuntz’a Kızgın Veda

Uluslar Ligi bünyesinde oynanan Faroe Adaları – Türkiye karşılaşması 2-1’lik yenilgiyle sona erdi. A Milli takımının utanç verici olarak nitelendirilen yenilgisi Türk futbolunu yasa boğdu.

Türk futbol tarihinin kara lekelerinden biri olarak adlandırılan karşılaşma 2-1’lik mağlubiyet ile bitti. A Milli Takım’ın teknik direktörü Stefan Kuntz ise yaptığı açıklamalar sonrasında topa tutuldu.

Stefan Kuntz’un Açıklamalarına Sert Tepki

FIFA sıralamasında 125. sırada yer alan Faroe Adaları kırmızı-beyazlı millileri hezimete uğrattı. Karşılaşmadan sonra Kuntz’dan gelen açıklamalar ise Cumhurbaşkanlığı’ndan tepki aldı. İşte teknik adamın ifadeleri:

“Elbette teknik direktör değişikliğinden bahsetmek oldukça kolay. Fakat gerçeklerle yüzleşmek gerekiyor. Türkiye’nin gerçeği bu. Türk Milli Takımı’nın kalite anlamındaki gerçeği bu. Evet, takımın durumu şu an iç açıcı değil fakat ilk dönemimizde hedefimize ulaştık.

Eleştirileri doğru buluyorum. Karşı taraf bizim kadar güçlü değildi fakat zaferi daha fazla istediler. Yumruk yemiştik, fakat şimdi nakavt olduk. Sırada daha güçlü bir şekilde ayağa kalkmak var. Yaşanan durum benim için motive edici oldu.”

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mehmet Uçum ise “Türkiye’nin gerçeği bu” ifadesi üzerinde durdu. Uçum, Kuntz’un bu değerlendirmesini “Türkiye’yi ya tanımıyor ya da aşağılıyor” açıklamasıyla karşıladı.

Stefan Kuntz

Tarihi Yenilgiden Sonra Gözler TFF’de

Şok edici yenilgiden sonra gözler TFF’ye çevrildi. Kuntz’a veda etmeye hazırlanan federasyon ise karar aşamasına başladı. Milli takımın teknik direktörlüğü için öne çıkan adaylar arasında Şenol Güneş ve Fatih Terim’in isimleri yer alıyor.

Ada ekibinin golleri ise 51. dakikada Viljormur Davidsen’den geldi. Faroe ekibinin farkını ikiye çıkaran golü de 59. dakikada Joan Simun Edmundsson kaydetti. Karşılaşmada Türkiye’nin tek golü ise 89. dakikada Serdar Gürler’den geldi.

“Türk Futbolu Betonun Altına Girdi”

C Ligi’ni yenilgiyle tamamlayan milli takım yoğun eleştiri aldı. Ünlü futbolculardan gelen yorumlar ise vahim durumu gözler önüne serdi.

Erman Toroğlu “Türk futbolu yerde sürünmeyi bıraktı, betonun altına girdi” açıklamasını yaptı. Toroğlu Faroe Adaları’nın takımı için “adamlar sıkı sıkıya futbol oynadılar, bizimkiler kaçak oynadı” ifadelerini kullandı.

Yılmaz Vural ise “50 bin insanın, 80 bin keçinin yaşadığı ülkeye mağlup olduk” yorumunu yaptı.