Şampiyonlar Ligi Türkiye

İstanbul 2023 UEFA Şampiyonlar Ligi Finali Ev Sahibi Oldu

Türkiye, kuruluşunun 100.yılında 2023 UEFA Şampiyonlar Ligi Final mücadelesine ev sahipliği yapacak. Bu yıl yapılması planlanan maçın ev sahipliği İstanbul’dan alınmıştı.

2021 Şampiyonlar Ligi final karşılaşmasının ülkemizde oynanması planlanıyordu. Fakat COVID-19 pandemisi nedeniyle UEFA kararını değiştirdi. Karşılaşmanın kupası bile İstanbul’a getirilmiş ve fotoğrafları çekilmişti.

İngiliz hükümetinin ve futbol federasyonun yaptığı ısrarlarla beraber karar değişikliği yapıldı. Ülkemizin kırmızı listeye alınması ise kararın ardındaki en büyük etken oldu. Karşılaşmada oynayacak takımların taraftarlarının ülkemize ziyaret edemeyecek olması sebebiyle, final maçının yeni ev sahibi Porto olarak belirlendi. Bu senenin devler ligi finali Estadio de Dragao Stadyumu’nda oynanacak. 50.000 seyirci kapasitesi bulunan stadyumun sadece bir kısmının kullanıma açık olacağı tahmin ediliyor.

Fakat TFF ve UEFA arasında yapılan görüşmeler sonrasında telafi niteliğinde bir karar duyuruldu. Yeni karar doğrultusunda 2023 UEFA Şampiyonlar Ligi Finali ev sahibi olarak İstanbul seçildi. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100.yıl dönümünde İstanbul 2023 finaline sahne olacak.

2023 UEFA Şampiyonlar Ligi

UEFA Süper Kupa da İstanbul’da

Bu yıl kapsamında oynanması planlanan 2021 UEFA Süper Kupa’nın da İstanbul’da oynanacağı detaylar arasında yer aldı. Ağustos ayında organize edilmesi planlanan karşılaşma hakkında farklı bir detay paylaşılmadı. UEFA’nın toplantıların ardından yeni kararlarını resmi bir şekilde duyuracağı tahmin ediliyor. Fakat UEFA Türk futbol federasyonu yetkililerine uzlaşmacı tavırlarından dolayı teşekkür etti.