Şampiyonlar Ligi Final

UEFA Şampiyonlar Ligi Finali Türkiye’de Olmayacak

UEFA Şampiyonlar Ligi final karşılaşması Türkiye’de yapılmayacak. Alınan son kararlarla beraber Şampiyonlar Ligi Türkiye İstanbul yerine Lizbon’da düzenlenecek.

Manchester City – Chelsea karşılaşmasıyla devler arenasında final yapılacak. Bugüne kadar 29 Mayıs’ta yapılacak olan karşılaşmaya İstanbul’un ev sahipliği yapması planlanıyordu.

Geçtiğimiz süreçte Türkiye’nin ev sahipliği tartışmaya açılmış ve yer değişikliği kararı öne sürülmüştü. Son duyuru doğrultusunda UEFA final maçı için yeni karar aldı. Karar doğrultusunda ev sahipliği Türkiye’den alınarak Portekiz’e verildi.

Şampiyonlar Ligi İstanbul

Kupa İstanbul’a Getirilmişti

UEFA Şampiyonlar Ligi kupası İstanbul’a getirilmiş ve Boğaz önünde fotoğrafı bile çekilmişti. Fakat ülkemiz kritik mücadeleye ev sahipliği yapamayacak. UEFA’nın kararıyla maç Estadio do Dragao’da yapılacak ve tribünlerden 11 bin seyirci tarafından seyredilecek.

Yer değişikliği kararının ardındaki sebep ise Türkiye’nın COVID-19 pandemisinde bulunduğu durum oldu. Ülkemiz birçok ülkenin uçuş yasakları listesine girerken İngiltere’nin de kırmızı listesinde yer aldı. İstanbul’a yolculuk edecek olan futbolcuların daha sonra EURO 2020’de de top sürecek olması kararın tekrar gözden geçirilmesine neden oldu.

İngiltere ise kararın duyurulacağı ana dek UEFA ile görüşmelere devam etti. İngiliz hükümeti ve futbol federasyonu maçın kendi ülkelerinde yapılması istediğini defalarca ifade etmişti.

Karşılaşma Portekiz’de Olacak

Birçok Türk yorumcu kararın asla değişmeyeceğini ve anlaşmaların çoktan yapıldığını öne sürmüştü. Türkiye’nin hazırlıkları tamamladığı detaylar arasında yer alsa da karar değişikliğinin önüne geçilemedi. Ülkemiz için oldukça önemli olan final maçı ev sahipliği maalesef Portekiz’e verildi.

Final mücadelesi 29 Mayıs akşamı Dragao Stadı’nda yapılacak. Bir önceki devler arenası finali de yine aynı şehirde oynanmış ve karşılaşmaya Estadio de Luiz stadı ev sahipliği yapmıştı.