TFF 1. Lig Play-Off Sisteminde Değişikliğe Gitti

TFF’den gelen yeni karar doğrultusunda Spor Toto 1. Lig play-off sistemi değiştirildi. Federasyonun aldığı kararla beraber 2022-2023 sezonunda takımlar aşağıdaki play-off kuralları çerçevesinde mücadele edecek.

TFF’den gelen değişiklikler sonucunda 1. Lig’i üçüncü, dördüncü, beşinci, altıncı ve yedinci sırada bitiren takımlar play-off mücadeleleri için bileti kapacak. 1. Lig’de üçüncü sıraya yerleşen kulüp ise play-off final müsabakalarına katılma hakkını alacak.

TFF 1. Lig Play-Off Sistemi

1. Lig Play-off Yeni Sistem Kuralları

Değişikliğe dair yapılan açıklamada aşağıdaki maddeler yer aldı.

  • Lig’de dördüncü sıraya yerleşen kulüp yedinci sırada yer alan ekiple eşleşecektir. Beşinci ve altıncı sırada yer alan takımlar da birbirlerine karşı mücadele edecektir. Ekipler arasındaki maçlar dördüncü ve beşinci sıraya yerleşen kulüplerin sahalarında eleme kuralları doğrultusunda oynanacaktır.
  • Bu maçlardan galip çıkan takımlar, ilk maçta lig sıralamasında aşağıda kalan ekibin sahasında çift maç elemeleri usulünde tekrar karşılaşacaktır. Müsabakaların sonucunda kazanan kulüp ikinci finalist unvanını alır ve final maçlarına katılır.

Önceki aşamaları geçen finalist ekipler tarafsız bir sahada karşılaşarak eleme usulüne göre karşılaşır. Final maçında galip gelen takım Süper Lig’e yükselme şansını elde eder. Böylece 1. Lig’den Süper Lig’e geçen 3. ekip belirlenir.

Rezerv Lig Kuralları Belirlendi

TFF’nin tepki çeken Rezerv Lig kararı hakkında yeni detaylar belli oldu. Birçok kulübün tepki gösterdiği Rezerv Lig’inde şampiyon olan ekibe 1 milyon lira verilecek. İkinci ekip 500 bin lira ve üçüncü takım da 300 bin lira ödül alacak. Rezerv Ligi’nde zafer primi ve beraberlik primi için ücretler de belirlendi. Takımlar galibiyette 100 bin ve beraberlikte 50 bin TL ödeme alacak.

Deplasman mücadelesi verecek ekiplere ise 50 bin TL destek ödenecek. TFF Rezerv Lig’e katılım göstermeyen kulüpler ise 5 milyon TL ceza alacak. Cezalardan temin edilen meblağ ise katılımcı kulüplere ödül olarak hibe edilecek.