Süper Lig Devleri Teknik Direktörsüz Kaldı

Süper Lig’in büyük kulüpleri Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş aynı anda teknik direktörsüz kaldı. Galatasaray Fatih Terim ile yollarını ayırınca ligin köklü kulüpleri hep beraber hocalarına veda etmiş oldu.

Türk futbolunda bir ilke imza atan bu olayda ilk ayrılık Beşiktaş’ta yaşanmıştı. Kupa kaldırdıktan sonra hem Süper Lig’de hem de Şampiyonlar Ligi’nde adeta yerle bir olan Beşiktaş, Sergen Yalçın ile 9 Aralık 2021’de yollarını ayırdı.

Diğer tarafta teknik direktör tarafında şansı yaver gitmeyen Fenerbahçe ise 20 Aralık’ta kararını aldı. Portekizli hocası Vitor Pereira’ya bir kez daha veda eden sarı-lacivertliler de hocasız kalmış oldu. Ayrılıkların sonuncusu ise Galatasaray’dan geldi.

Galatasaray’da Fatih Terim Dönemi Sona Erdi

2017’den beri sarı-kırmızılılarla yoluna devam eden Fatih Terim ise 176 resmi mücadeleden sonra Galatasaray’a veda etti. Karnesine 97 zafer, 44 mağlubiyet ve 35 beraberlik yazdıran Fatih Hoca, sarı-kırmızılı hırkaya veda etti ve Galatasaray’da bir çağ kapanmış oldu.

Fatih Terim’in ayrılığı sosyal medyada gündem oldu. NEF Stadı’nda Galatasaray başkanı Burak Elmas ile 15 dakikalık bir görüşme yapan Terim, Florya’da hazırlık yaparak ekibine veda etti. Başkan Burak Elmas ise karşılıklı anlaşma doğrultusunda ayrılığa karar verildiğini bildirdi. 4. dönemine veda eden Terim ise Giresunspor karşısındaki yenilgiden sonra “istifayı düşünmüyorum” demişti.

süper lig devleri

Galatasaray’ın En Kötü Dönemi

Avrupa Ligi’nde alınan başarılı sonuçlara rağmen sarı-kırmızılılar en kötü dönemlerinden birini geçiriyor. Fatih Terim, Süper Lig’deki kötü gidişatın yanı sıra saha formülleri ve transfer kararları konusunda da taraftarın tepkisini almıştı. Bu sezon Terim, Aslan ile çıktığı 20 maçta 7 zafer ve 7 yenilgi aldı. Trabzonspor’un liderliği sırtladığı 20 hafta boyunca Galatasaray ise 6 kere berabere kaldı.

Burak Elmas Açıklama Yaptı

Ayrılık sonrası Twitter’da BurakElmasİstifa etiketleri binlerce kez paylaşıldı. Başkan Elmas ise Fatih Terim ayrılığına dair ortaya çıkan söylentilere cevap verdi.

“Galatasaray bir başkanlık sistemine sahiptir. Dolayısıyla konuşmalar ve tartışmalar yapıldıktan sonra son karar başkandan çıkar.

Ben bu doğrultuda zor kararlar vereceğimi biliyordum. Fatih Hoca her şeyden önce çok sevdiğim biridir ve kıymetli bir divan kurulu üyesidir. Yollarımızı Galatasaray’a yaraşan bir şekilde ayırdık, olaylı bir ayrılık olmadı. Galatasaray’ı hedef alan bu söylemlere kulak asmayınız.”

Üç büyük ekiplerde Beşiktaş’a Önder Karaveli hocalık yapıyor. Fenerbahçe ile Murat Hoca ile geçici olarak yoluna devam ediyor. Galatasaray ise 4 senedir beraber çalıştığı hocasına veda ettikten sonra yeni bir isim aramaya başladı.