Wimbledon 2019 Tenis turnuvası sona erdi. Simona Halep ve Novak Djokoviç'in teklerde şampiyonluğa ulaştığı turnuvanın ardından Wimbledon genel değerlendirme

Wimbledon 2019 Ardından! Wimbledon 2019 Değerlendirmesi

Bu yılki dört Grand Slam tenis turnuvasından üç tanesi sona erdi. Son Grand Slam olan Amerika Açık 2019 öncesi Wimbledon 2019 Cumartesi ve Pazar günleri oynanan final maçlarıyla geride kaldı. Wimbledon 2019 heyecanı Youwin giriş adresinde yaşanırken geride kalan turnuvaya yazımızda göz atıyoruz.

Wimbledon 2019 WTA Tenis Şampiyonu Simona Halep

Grand Slam turnuvalarında başarılı olmak, öne çıkmak her tenisçinin hayalidir. Hele ki şampiyonluk tüm tenisçilerin rüyalarındadır. Bu sene de Wimbledon 2019 tenis turnuvasında bu yarış yine kıyasıya geçti.

WTA tenis kategorisinde, kariyerinde ilk kez Wimbledon finali oynayan Simona Halep şampiyon oldu. Rakibi olan Serena Williams ile daha önce 3 kez karşılaşmış olan Halep hiç galip gelememişti. Tam da kazanması gereken maçı kazanan Halep, 2/0 ile kupaya uzanan isim oldu. Geçtiğimiz yıl Amerika Açık 2018 Grand Slam tenis turnuvasında Naomi Osaka karşısında oldukça gergin olan, yaptığı kural dışı hareketler ve sandalye hakemi ile girdiği münakaşalar sonrası cezalar da alarak kupayı kaybeden Williams, bu kez fazla sakindi. Yine de gerginliği oyununa yansıyan Williams, 56 dakika içinde biten maçtan mağlup ayrıldı.

Wimbledon 2019 WTA serisinde dikkat çeken bir isim daha vardı: Cori Gauff. Henüz 15 yaşında olan Gauff, Venus Williams karşısında ilk tur maçında 2/0 kazanarak yoluna devam etti. 4. tura kadar yükselen Gauff burada Halep engeline takıldı. Bu sonuca göre yeni bir yeteneğin de ortaya çıkışına Wimbledon 2019 tenis turnuvasında şahit olmuş olabiliriz.

Wimbledon 2019 WTA tenis turnuvasında üzücü olan ise Gauff dışında gençlerin pek fazla etkili olamayışıydı. Sert zemin ve toprak kortta, yüksek performansta görmeye alışık olduğumuz yeni isimleri Wimbledon 2019 tenis turnuvasında pek fazla etkili izleyemedik.

Wimbledon 2019 ATP Teniste Kupanın Sahibi Novak Djokovic

Wimbledon 2019 ATP tenis turnuvasında ise WTA serisinde nazaran daha etkileyici karşılaşmalar izledik. Bunda, kadınlar tenisin 3 set üzerinden oynanmasının da etkisi olduğu aşikar.

Herkesin beklediği Djokovic – Federer finali Wimbledon 2019 ATP tenis turnuvasında gerçek oldu. Federer bu sene kupanın sahibi olmak için çok fazla şey yapsa da turnuvaya ısınması zaman aldı. İlk turlarda oynadığı bazı maçların birinci setlerini ısınmakla geçiren Federer daha sonra büyük tecrübesini korta aktararak kazanmasını bildi. Yarı finalde Rafael Nadal karşısında 3 saat 2 dakikalık uzun süren bir karşılaşmayla galibiyete ulaşan Federer final yolcusu oldu. Djokovic ise bildiğimiz tarzıyla, pek fazla sorun yaşamadan finale geldi.

Wimbledon 2019 ATP tenis finali ise efsane olarak tarihe geçti. Toplam 4 saat 57 dakika süren karşılaşmada setlerde durum 2/2 skoruna geldiğinde, maç 5. sete uzadı. Burada da art arda oynanan 24 oyun sonunda 12-12 eşitliği ortaya çıkınca Tie Break oyununa gidildi. İlk servisi kıran Djokovic oldu. Bu avantajı iyi kullanan Novak, 7-3 ile Tie Break oyununu da kazanarak geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Wimbledon tenis turnuvası şampiyonu oldu.

Wimbledon 2019 Genel Değerlendirme

Wimbledon 2019 tenis turnuvasının geneline baktığımızda, Cori Gauff dışında göze çarpan bir genç yetenek ortaya çıkmadı. Detaylarda gizli kalan birkaç isim olsa da Roland Garros 2019 tenis turnuvasındaki Anisimova gibi net bir sonuç belirmedi. Aynı turnuvada erkeklerde Zverev ve Tsitsipas gibi oyununu geliştirdiğini net bir şekilde gördüğümüz tenisçilere de rastlamadık. Simona Halep’in ilk Wimbledon şampiyonluğunu tenis için kar yazabileceğimiz gibi Djokovic – Federer finalinde kim kazanırsa kazansın bir yenilik olmayacaktı. Çim kortun farkından mıdır bilinmez ancak bu tip katkıları tenis severler bir sonraki sene Wimbledon için de görmek isteyecektir.

Şimdi ise sırada son Grand Slam tenis turnuvası Amerika Açık 2019 var. 26 Ağustos tarihinde başlayacak olan heyecana ve öncesindeki tüm tenis turnuvalarının detaylarına Youwin ile ulaşabilirsiniz.