Nitto ATP 2019 finalleri başlıyor. ATP finalleri ne zaman başladı, bu sene nerede? Son şampiyon kimdi ve bu yıl Nitto ATP finallerinde kimler var?

Nitto ATP 2019 Finalleri Başlıyor! Turnuva Analizi

Bu hafta erkekler tenisin finallerindeyiz! Nitto ATP 2019 finallerinin tüm heyecanı Youwin giriş adresi ile yaşanacak. ATP finalleri ne zaman başladı, bu sene nerede gerçekleşecek, son şampiyon kimdi ve bu yıl Nitto ATP finallerinde kimler var sorularının tüm cevapları için sizleri yazımızın devamına davet ediyoruz.

Nitto ATP 2019 Finalleri Hakkında

Nitto ATP finalleri, yılın sonunda gerçekleşen bir turnuva. Bundan tam 49 yıl önce 1970 yılında Tokyo’da ilk kez düzenlenen Nitto ATP finalleri, bir çeşit yıl sonu zirvesi olarak tanımlanıyor. 1971 yılında Paris’te gerçekleştikten sonra sırasıyla Barselona, Boston, Melbourne, Stokholm, ve Houston şehirlerinde düzenlenen Nitto ATP finalleri, 1977-1989 yılları arasında New York şehrinde oynandı. Daha sonra günümüze kadar Frankfurt, Hanover, Lizbon, Sidney ve Şangay şehirlerini de ziyaret etti. 2009 yılından beri ise Londra şehrinde gerçekleşen Nitto ATP finalleri 2020 yılı için de yine Londra’da düzenlenecek.

Nitto ATP 2019 finalleri 10-17 Kasım tarihlerinde oynanacak. Sert zeminli kortlarda son ana kadar dayanabilen tenisçi 9.000.000 $ değerindeki ödülün de sahibi olacak. Geçtiğimiz yıl teklerde şampiyon olan Zverev – Djokoviç karşısında kazanarak, kariyeri için büyük bir başarı elde etmişti.

Nitto ATP 2019 Finallerinde Kimler Var?

Dörderli iki grupta birbirleri ile yarışan tenisçilerden ilk iki sırayı kazananlar yarı finalde diğer grubun ilk iki sırasıyla karşılaşıyor. Andre Agassi grubunda Rafael Nadal, Daniil Medvedev, Stefanos Tsitsipas ve Alexander Zverev yer alırken Bjorn Borg grubunda ise Novak Djokoviç, Roger Federer, Dominic Thiem ve Matteo Berrettini var.

İlk gruba baktığımızda Nadal birinciliğin favorisi konumunda diyebiliriz ancak ikincilik için her 3 tenisçi de önemli adaylar. Zverev geçen senenin şampiyonu ancak bu yıl Nitto ATP fianllerinde istediği başarıyı gösteremedi. Tsitsipas bu yıl Grand Slam tensi turnuvaları da dahil birçok önemli turnuvada büyük performans gösterse de istediği başarıya ulaşamadı. Nitto ATP 2019 finallerinde ise ilk iki maçını kazanarak gruptan çıkmayı garantiledi.

İkinci grupta ise birinciliğin dahi zora girdiği ortada. Yıldızlar karmasını andıran Nitto ATP 2019 finallerinde ikinci grubun ilk iki adayı Djokoviç ve Federer. Djokoviç tarafında bu yıl pek de verimli geçmedi geçen yıla göre. Özellikle sakatlıklardan dolayı sürprizler yaşayan geçen yılın Nitto ATP finalisti Djokoviç sezonu güzel kapatmak istiyor. Federer ise zaten kendisini defalarca ispatlamış ve ekselansları lakabını kazanmış efsane bir tenisçi. Geçen yıl Amerika Açık tenis turnuvasında “Ben favori değilim” diyebilecek kadar mantıklı ve profesyonel olmasıyla beraber doyuma da ulaşmış bir yıldız olan Federer bir yandan da bu rahatlıkla maçlarına stressiz çıkarak kazanmakta zorlanmıyor. Thiem ise ilk iki maçını kazanarak gruptan çıkmayı garantiledi.

Şampiyonluk tahmininde Tsitsipas, eğer dikkatini bozmazsa bir sürpriz yapabilir. Grupta son maçını Nadal ile yapacak olan Tsitsipas, kazanırsa 3’te 3 ile gruptan lider çıkacak. Kaybederse Nadal ile gruptan çıkacak. Zverev’in ise Nadal’ın kaybetmesi durumunda şansı devam ediyor. Tüm bu şampiyonluk yarışı heyecanının tüm detayları turnuva boyunca Youwin ile sizlerle olacak.